System automatyki BleBox pozwala stworzyć inteligentny dom (tzw. "smart-home") na miarę XXI wieku, bez tworzenia instalacji na etapie budowy oraz bez prowadzenia przewodów sterowniczych liczonych w kilometrach.

Dzięki wykorzystaniu modułów μWiFi (np. "inBox"), możliwe jest stworzenie systemu z włącznikami ściennymi nie tylko w nowym budownictwie, ale także w starych kamienicach, w starych instalacjach elektrycznych, gdzie nie ma dostępu do żyły "neutralnej" pod przyciskami.

System BleBox jest modułowy, oznacza to, że można zacząć od jednego sterownika - tzw. "kostki" (niski koszt startu - nie potrzeba centralki) i w razie chęci rozbudowy, dokładać kolejne "kostki" - umożliwia to budowę systemu "smart-home" jak z klocków LEGO oraz pozwala na wybranie dokładnie tych sterowników, które potrzebujemy.

Jak działa system BleBox?

System BleBox to system rozproszony - tzn. każdy sterownik posiada swoją rolę (dla przykładu: "shutterBox" steruje i czuwa nad roletami, "tempSensor" monitoruje temperaturę, a "gateBox" zarządza bramą). Cecha ta sprawia, że w razie awarii jednego ze sterowników, pozostałe nadal w pełni funkcjonują. Nie są one zależne od jednego punktu centralnego, który wydaje rozkazy i odbiera informacje od innych peryferiów.

Każdy ze sterowników wykonawczych posiada również swój harmonogram (pamiętany lokalnie na sterowniku, nie w chmurze), który możemy uzależnić nie tylko od godziny, ale także od wschodu i zachodu słońca - jest to tzw. "zegar astronomiczny", który codziennie na podstawie lokalizacji geograficznej wylicza o której godzinie wschodzi i zachodzi słońce.

Dla przykładu, zegar astronomiczny pozwala na:
- otwieranie rolet ze wschodem słońca i zamykaniu ich kiedy robi się ciemno.

- łagodne rozjaśnianie oświetlenia ogrodowego kiedy zapada zmrok i łagodne ściemnianie kiedy wstaje świt lub wyłączanie o północy w celu oszczędności energii

Przerwa%20w%20edytorze.jpg

Komunikacja między sterownikami i akcje:

Pozwól, aby to dom myślał za Ciebie i stał się "inteligentny". Zapomnij o ręcznym sterowaniu!
Pozwól, aby to dom myślał za Ciebie i stał się "inteligentny". Zapomnij o ręcznym sterowaniu! Dzięki akcjom w sterownikach BleBox nie musisz się martwić o swój dobytek!

Dla przykładu:
- Podczas silnego wiatru, zamknięcie żaluzji lub markizy wykona się automatycznie - "windSensor" po zmierzeniu prędkości wiatru wyśle rozkaz zamknięcia poprzez sieć WiFi.

- Jeżeli pomieszczenie nagrzewa się w południe, "tempSensor" może automatycznie wysłać rozkaz poprzez sieć WiFi, aby przymknąć rolety do 70%, tak aby ograniczyć nagrzewanie pomieszczenia od słońca.

- Jeżeli Pada deszcz (wkrótce dostępny "rainSensor"), może zostać wykonana akcja zamknięcia okien dachowych, tak aby nie zniszczyć drewnianej podłogi na poddaszu.

- Po otwarciu bramy garażowej wyślij rozkaz, aby włączyć światło w garażu na 5 minut.

Przerwa%20w%20edytorze.jpg

Powiadomienia, ostrzeżenia:


Akcje w systemie BleBox zawierają również notyfikacje. Są to inaczej powiadomienia, które mogą przychodzić na smartphone każdego z domowników.

Dla przykładu:
- Jeżeli "airSensor" wykryje, że w powietrzu znajdują się pyły zawieszone groźne dla zdrowia, nie tylko może wysłać rozkaz zamknięcia okien dachowych, ale także wysłać powiadomienie informujące, że spacer może nie być najlepszym pomysłem.

- Wykryto ruch z którejś strony domu? Moduł "actionBox" podłączony pod sensor ruchu nie tylko włączy bezprzewodowo wszystkie światła na ogrodzie, ale również poprzez notyfikacje wyśle powiadomienie na Twój telefon!

- Możesz zabezpieczyć również swoich podopiecznych, swoje hobby, nie martw się o zepsutą grzałkę w akwarium podczas twojej nieobecności czy o zmarznięte rośliny na tarasie. W razie przekroczenia dopuszczalnej temperatury możesz również otrzymać powiadomienie od sterownika "tempSensor".



Jak sterować samodzielnie?

System BleBox wychodzi z założenia, że ma on rozszerzać, a nie zabierać możliwości, dlatego też nawet fizyczne przyciski ścienne można skonfigurować w zależności od swojego stylu użytkowania

Dla przykładu:
- użyj przycisk dzwonkowy oraz skonfiguruj krótkie lub długie naciśnięcie przycisku
- użyj zwykły przycisk świecznikowy, odwróć pozycję "włączenia" czy ma być ona "na górze" czy "na dole"
- mogą być to też sygnały z innych urządzeń np. z czujki ruchu PIR, konfiguracja na zbocze narastające lub opadające

Przerwa%20w%20edytorze.jpg

Dodatkowo sterownikami można sterować:

- z aplikacji wBox (zdalnie lub będąc podłączonym do tej samej sieci WiFi co sterownik lub będąc podłączonym do sieci WiFi, którą nadaje sterownik)
z poziomu przeglądarki na PC (będąc podłączonym do tej samej sieci WiFi co sterownik lub będąc podłączonym do sieci WiFi, którą nadaje sterownik)
głosowo z poziomu asystentów głosowych ("Google Home", "Amazon Alexa")
z poziomu parowanych pilotów lub bateryjnych przycisków ściennych ("uRemote", "sRemote", "inBox")

Dzięki lokalnemu API, z aplikacji wBox (i nie tylko) można sterować, nawet gdy w domu nie ma Internetu. Udostępnione API umożliwia również integracje z innymi systemami (https://technical.blebox.eu).

Możliwe jest również sterowanie zdalne (z każdego miejsca na świecie) w aplikacji wBox poprzez darmową chmurę. System dostępu zdalnego jest redundancyjny i ulokowany w Europie - zapewnia to prywatność oraz stabilność, nawet w przypadku pożaru w danej serwerowni.


Mamy nadzieję, że ten w miarę krótki opis możliwości, przedstawił Wam jak wygląda system BleBox.

Przerwa%20w%20edytorze.jpg

BleBox - film jak zrobić inteligentny dom

Blebox wLightBoxS - film instruktażowy